Zwiastuny Wiosny w przeddzień Lata

foto: turystyka.wp.pl

Trzy miesiące temu, czyli 20.03.2017 zawitała w Polsce kalendarzowa Wiosna. W mijających 13 tygodniach dostrzegaliśmy wiele oznak budzącej się do życia przyrody. Tegoroczna Wiosna zaskoczyła nas bogactwem i hojnością awangardy wśród fauny i flory – w szczególności w końcowym jej okresie – o czym pokrótce w niniejszym artykule.

Standardowo jako pierwsze na wiosnę pojawiły się u nas śnieżyce wiosenne. Ciekawostką jest, że od 2014 roku nie są one już objęte ochroną ścisłą tylko częściową.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

 

Zawilec gajowy, przez niektórych uznawany za roślinę trującą. W ziołolecznictwie stosowany skutecznie (po wysuszeniu i użyciu w odpowiednich proporcjach) przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli.

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

 

Pierwiosnka wyniosła, bardzo odporna na mrozy, potrafi osiągnąć ok. 30 cm wysokości, posiada wiele właściwości leczniczych. Przez fanów ogrodnictwa uprawiana często w przydomowych ogródkach i na skalniakach.

Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior (L.))

Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior (L.))

 

Tej wiosny niezmiernie obficie zakwitł na skrajach lasów wawrzynek wilczełyko – jeden z pierwszych krzewów wiosennych. Z jego nektaru chętnie korzystają trzmiele, pszczoły i dzienne motyle, natomiast trującymi dla człowieka owocami żywi się 10 gatunków ptaków.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)

 

Tego roku dopisała również kokorycz pusta, kwitnąca od bieli poprzez róż i fiolet, czasami purpurę. Wyrasta zazwyczaj do maksymalnie 30 cm. Stosowana jest w ziołolecznictwie – daje spokój, znosi nerwice, lęk, niepokój. Łagodzi wyraźnie stres. Cebula jest silniejsza w działaniu i działa wyraźnie przeciwbólowo, uspokajająco, a nawet nasennie.

Kokorycz pusta (Corydalis cava)

Kokorycz pusta (Corydalis cava)

Śledziennica skrętolistna, zwana czasami wiosennym złotem pośród pierwszych zwiastunów tej pory roku. Spectrum zastosowania ziela śledziennicy w obszarze współczesnej medycyny oraz ziołolecznictwie może zadziwić.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.)

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.)

 

Poniedziałek Wilkanocny  (16.04.2017), czyli tzw. lany poniedziałek nie był łaskawy pod względem wiosenny, pomimo, że Wiosna zdołała dać już swoje pierwsze oznaki. Tego dnia krótko po godzinie 16-tej przywitała nas krótka burza z przelotnym gradobiciem i śniegiem…

Jednak dopiero dwa dni później (18.04.2017) Przyroda pokazała nam, czym jest prawdziwa „biała wiosna”:

18.04.2017 - Przełęcz Kowarka

18.04.2017 – Przełęcz Kowarka

Ropucha szara, ropucha zwyczajna (Bufo bufo)

Ropucha szara, zwyczajna (Bufo bufo)

 

Tego  roku wiosnę w Ogorzelcu oznajmił osobiście sam bocian biały – od wieków związany z odradzaniem się przyrody i pobudzaniem jej żywotnych sił. Według szacunków: 25% światowej populacji bociana mieszka w Polsce.

Bocian biały (Ciconia ciconia)

Bocian biały (Ciconia ciconia)

Największą niespodziankę tegoroczna Wiosna sprawiła jednak w swoich ostatnich dniach serwując powrót w Karkonosze najsilniejszego orła europejskiego po prawie dwóch wiekach nieobecności (ostatnio notowany u nas w 1845 roku). Orzeł Przedni, zwany też Złotym, osiąga spektakularną rozpiętość skrzydeł nawet do 2,4 m, jednak rozmiarami ustępuje Bielikowi.

Reportaż →  TVP3 Wrocław

Złoty Orzeł / Aquila ChrysaEtos / Беркут

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos)

Artykuł edytowany w okresie 13.04.2017 – 20.06.2017.

Comments are closed.