Zwiastuny Wiosny w przeddzień Lata

A-imię-jego-czterdzieści-i-cztery

Trzy miesiące temu, czyli 20.03.2017 zawitała w Polsce kalendarzowa Wiosna. W mijających 13 tygodniach dostrzegaliśmy wiele oznak budzącej się do życia przyrody. Tegoroczna Wiosna zaskoczyła nas bogactwem i hojnością awangardy wśród fauny i flory – w szczególności w końcowym jej okresie – o czym pokrótce w niniejszym artykule.

Standardowo jako pierwsze na wiosnę pojawiły się u nas śnieżyce wiosenne. Ciekawostką jest, że od 2014 roku nie są one już objęte ochroną ścisłą tylko częściową.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

 

Zawilec gajowy, przez niektórych uznawany za roślinę trującą. W ziołolecznictwie stosowany skutecznie (po wysuszeniu i użyciu w odpowiednich proporcjach) m.in. przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli.

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

 

Pierwiosnka wyniosła, bardzo odporna na mrozy, potrafi osiągnąć ok. 30 cm wysokości, posiada wiele właściwości leczniczych. Przez fanów ogrodnictwa uprawiana często w przydomowych ogródkach i na skalniakach.

Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior (L.))

Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior (L.))

 

Tej wiosny niezmiernie obficie zakwitł na skrajach lasów wawrzynek wilczełyko – jeden z pierwszych krzewów wiosennych. Z jego nektaru chętnie korzystają trzmiele, pszczoły i dzienne motyle, natomiast trującymi dla człowieka owocami żywi się 10 gatunków ptaków.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)

 

Tego roku dopisała również kokorycz pusta, kwitnąca od bieli poprzez róż, fiolet, aż po purpurę. Wyrasta maksymalnie do 30 cm. Łagodzi wyraźnie stres. Cebula działa wyraźnie przeciwbólowo, uspokajająco, a nawet nasennie.

Kokorycz pusta (Corydalis cava)

Kokorycz pusta (Corydalis cava)

Śledziennica skrętolistna, zwana czasami wiosennym złotem pośród pierwszych zwiastunów tej pory roku.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.)

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.)

 

Poniedziałek Wielkanocny  (16.04.2017), czyli tzw. lany poniedziałek nie był łaskawy pod względem wiosennym, pomimo, że Wiosna zdołała dać już swoje pierwsze oznaki. Tego dnia krótko po godzinie 16-tej przywitała nas krótka burza z przelotnym gradem i śniegiem…

Jednak dopiero dwa dni później (18.04.2017) Przyroda pokazała nam, czym jest prawdziwa „biała wiosna”:

18.04.2017 - Przełęcz Kowarka

18.04.2017 – Przełęcz Kowarka

Ropucha szara, ropucha zwyczajna (Bufo bufo)

Ropucha szara, zwyczajna (Bufo bufo)

 

Tego  roku wiosnę w Ogorzelcu oznajmił osobiście sam bocian biały – od wieków związany z odradzaniem się przyrody i pobudzaniem jej żywotnych sił. Według szacunków: 25% światowej populacji bociana mieszka w Polsce.

Bocian biały (Ciconia ciconia)

Bocian biały (Ciconia ciconia)

Największą niespodziankę tegoroczna Wiosna sprawiła jednak w swoich ostatnich dniach serwując powrót w Karkonosze majestatycznego orła po prawie dwóch wiekach jego nieobecności (ostatnio notowany u nas w 1845 roku). To Orzeł Przedni, zwany też Złotym Orłem, który osiąga spektakularną rozpiętość skrzydeł nawet do 2,5 m. Swoimi  rozmiarami ustępuje tylko Bielikowi, jednak w walce zawsze zwycięża, broniąc tytułu najsilniejszego orła europejskiego.

Reportaż →  TVP3 Wrocław

Złoty Orzeł / Aquila ChrysaEtos / Беркут

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos)

Facebook Comments

1 Comment to "Zwiastuny Wiosny w przeddzień Lata"

Comments are closed.